DOMOV ENG

SEMPER VIVA

QVAM CREATA

ENG

Razpis JPR-GUM-2025

25. 03. 2025

Iniciativa za kulturo (IK) je junija 2014 objavila peticijo Zahtevamo pravico do zagovora pri sofinanciranju nevladne kulture, s katero zahteva, da Ministrstvo za kulturo RS pri ocenjevanju razpisov na področju sofinanciranja kulturnih projektov (ponovno) uvede pravico do zagovora prijavitelja in možnost mediacije še pred izdajo pravnomočne odločbe.

Glede tega zelo perečega problema je dosežen napredek. Ministrstvo za kulturo v noveli Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK-I) ponovno uvaja jeseni 2016 umaknjeno obvestilo prijavitelju (glej na tej strani pod datumom 1.9.2016). 59. člen novele spreminja 119. člen ZUJIK, ki opredeljuje ocenjevanje in vrednotenje vlog na javnih razpisih. Nov, peti odstavek 119. člena ZUJIK, določa, da ministrstvo, pristojno za kulturo, pred izdajo odločbe in najpozneje v dveh mesecih od zaključka odpiranja vlog na javnem razpisu, pisno obvesti stranko o dejstvih in okoliščinah, pomembnih za izdajo odločbe ter predlogu strokovne komisije. Stranka se lahko pisno izjasni o navedbah v obvestilu. S spremembo se veča pravno varstvo prijaviteljev.

Vendar samo to, da se prijavitelj lahko izjasni o navedbah v oceni strokovne komisije, nikakor ne zadošča za odgovorno delitev sredstev davkoplačevalcev. Za vpogled, kako ocenjuje strokovna komisija (ne le ta, podobno tudi vse prejšnje), objavljam odločbo naše zadnje prijave na razpis, s celotno prijavo in mojim komentarjem. Sicer smo dosegli sofinanciranje, lahko pa ga ob takem pristopu strokovne komisije tudi ne bi, kot je bilo v 2024. Ker ni učinkovitega pravnega sredstva, je edina pot soočenje argumentov in presoja, kdo ima prav, prijavitelj ali komisija. Tak zagovor bi tudi vplival na primernejšo oceno komisije.

Jutri dopoldne imamo na Ministrstvu za kulturo sestanek z vodjo kabineta ministrice, direktorico Direktorata za razvoj kulturnih politik in članom kabineta, kontaktno osebo za sodelovanje z nevladnimi organizacijami.
S strani IK se delovnega sestanka udeležujemo Jasna Nadles, Klemen Ramovš in Matija Zupančič.

Ker Ministrstvo za kulturo meni, da bo potrebno sestanek prijaviti kot lobistični stik, in navaja, da moramo ravnati skladno z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), po katerem je 'lobiranje' delovanje lobistov, ki za interesne organizacije izvajajo nejavno vplivanje na odločanje državnih organov obravnavi in sprejemanju predpisov in drugih splošnih aktov, želim javnost obvestiti, da pri tem sestanku ne gre za nejavno vplivanje na odločanje državnih organov, ampak za javno prizadevanje, da Državni zbor sprejme čim boljši kulturni zakon.

Javno objavljeno peticijo smo že predstavili poslanskim skupinam NSi, SDS, SD, Svobode in Levice, na odborih za kulturo Državnega zbora in Državnega sveta in na sindikatu SVIZ. Jutrišnji sestanek je del tega procesa, ki želi biti čim bolj javen in je njegov namen izključno izboljšanje zakonodaje, ki bo koristila vsem in ne le izbrancem trenutne politične nomenklature.