Čestitka
Vsem ženskam v imenu festivala Seviqc čestitam k Vašemu pomembnemu prazniku. Praznik je nastal tudi v spomin na vse ženske (bilo jih je več kot 140), ki so umrle v požaru v newyorški tovarni Triangle leta 1911. 8. marec so pozneje izbrali zato, ker so v New Yorku na ta dan leta 1857 ženske, zaposlene v tekstilni industriji, prvič stavkale.
Na ta dan praznujemo ekonomsko, politično in socialno enakopravnost ter dosežke žensk. Sem med drugim vpet tudi vzgojno izobraževalni sistem, kjer lahko opažam velik in odločen pomen žensk pri vzgoji otrok. Vpet sem tudi v širše evropsko in svetovno dogajanje na področju stare glasbe. Z veseljem opažam, da je na področju stare glasbe pri izvajalcih močna izenačenost obeh spolov. V programu Seviqc 1997-2024 (in tega nismo nikoli izbirali po spolu, ampak izključno po kvaliteti in inovativnosti predlogov) je 50,34 % izvajalcev ženskega spola, če štejemo po osebah, in 51,63 %, če štejemo po nastopih. V programu Seviqc 2025 je izvajalcev ženskega spola 50,0 %, po nastopih pa 50,0%. Tudi pri REMA (Réseau Européen de Musique Ancienne) sta obe izvršni sekretarki ženski, ženska je tudi predsednica in v petčlanskem izvršnem odboru so tri ženske. Moja babica Albina Zalar por. Ramovš je bila ponosna, da je bila prvi ženski profesor na ljubljanskem liceju.
Pobudo za praznovanje 8. marca je dala nemška feministka in socialistka Klara Zetkin, rojena Eissner (1857-1933). Zetkin se je začela za enakopravnost žensk bojevati leta 1889. Pobudo za dan, posvečen ženskam, je dala na 2. mednarodni konferenci socialističnih žensk leta 1910. Prvi dan žena (takrat še ni bil mednarodni) so praznovali v ZDA 28. februarja 1909, ko ga je razglasila Socialistična stranka Amerike. Prvič so mednarodni praznik praznovali leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Takrat je za praznik vseh žensk veljal še 19. marec. Mednarodni dan žena se na 8. marca praznuje od leta 1917 (delno povzeto po rtvslo.si in www.sviz.si).
Lepo Vas vse pozdravljam
Klemen Ramovš